Essilor Delta 2sss

 
 

 CAM KESME MAKİNASI DENİNCE AKLA GELEN
  İLK MARKA ‘ESSİLOR‘ 
 
 
 
 
Temsilciliğini yaptığınız Essilor cam kesme makinelerinin yeni ürünlerinden ve gelişen teknolojilerinden bahseder misiniz? Essilor cam kesme makinesi denince akla gelen ilk model Gamma, devamı olan Kappa ve Kappa CTD idi. Essilor markası bu haklı ününü artık yeni trend üst model cihazlardan Mr Blue ve Mr Orange ile devam ettirmektedir. 2014 yılından itibaren Kappa serisinin yerine Neksia serisi üretilmeye başlanmıştır ve hala bu model ile üretime devam edilmektedir. Son olarak, Delta ve Triplets serilerinin devamı niteliğinde olan, daha kompakt ve önceki nesil makinelerde kullanılmış ve kendini kanıtlamış olan dayanıklı makine üretiminin son teknoloji ile birleştirildiği Delta 2 modelidir. Delta 2 modelinin satışlarına, Esel Optik personelinin Nisan ayında teknik eğitimi almasını müteakip Haziran 2016 tarihinden itibaren başlayacağız. Delta 2 serisi; klasik, nilor / çapak almalı ve matkaplı olmak üzere 3 değişik modelde üretilmekte olup özellikle dar olan atölyeler ve kısıtlı bütçeler için ideal olan bir makinedir. Essilor cam kesme makinelerinde kullanılan optik okuma teknolojisi bu cihazda da kullanılmış olup; okuma, merkezleme, vantuzlama ve kesim işlemleri tek cihazda toplanmıştır. Cam kesimi esnasında okuyucu, merkezleyici ve vantuzlama fonksiyonlarının da kullanılabilmesi zamandan tasarruf sağlamakta ve montaj işinin daha kısa sürede olmasını mümkün kılmaktadır.
• Cam kesme makinelerinin dışında bir gelişme var mı?
Biliyorsunuz Essilor makine bölümü sadece cam kesme makinesi üretmiyor, gözlükçünün atölyesinde ve satış masasında kullandığı tüm ölçüm makinelerini de üretmektedir. M’Eye Fit Mirror diğer bilinen adı ile ayna da bu ürünlerden bir tanesidir. Bu ürün sayesinde optisyenlerimizin; hastanın pd, yükseklik, verteks mesafesi, pandoskopik açısı, yakın okuma mesafesi gibi ölçümleri kolaylıkla ve doğru olarak yapabilmesini sağlamaktadır.
 
• Ofisiniz büyüttüğünüzü görüyoruz...
Şu anda bulunduğumuzun ofisin üst katında aynı büyüklükte ikinci bir ofis atölye kiralama ihtiyacı duymamızın nedeni; Sadece Fransa’da olan Repair Center’ın (Tamir Merkezi) ikincisini Türkiye’de faaliyete geçirmek, Türkiye ve çevre ülkelere fabrika seviyesinde tamir ve bakım yaparak ülke ekonomisine de katma değer sağlamaktır. Daha önce de komple makine bakımı ve bazı özel parçaların tamirini atölyemizde gerçekleştiriyorduk, makinelerin bakımını yaptıktan sonra yapılan testler ve cam kesim işlemleri çok zaman alan bir işlemdir. Essilor Fransa’nın bize sağladığı know-how ve test cihazları sayesinde, yaptığımız işlemleri daha kısa sürede yaparak zamandan tasarruf sağlıyoruz, ayrıca yapacağımız tamir ve bakımların kontrolünü Essilor firmasının sağladığı cihazlar ile yaptığımız için yapılan işin kalitesi Essilor fabrika standartlarındadır. Pahalı olup da tamiri mümkün olan ana kart, güç kaynağı vb. makine parçalarını Fransa’ya gönderip fabrikada tamir edilmiş olanlar ile değiştirtip; tamir ve bakımlarda bu parçaları, makinesi arızalana firma sahiplerinin onayı ile kullanıyoruz. Bu işleme de Standart Exchange diyoruz. Standart Exchange olarak kullandığımız bu parçaların tamirine; kamera bloğunun ile Esel Optik bünyesinde başladık. Sonraki aşamada hedefimiz diğer S/E parçaları da ilave ederek, tüm S/E parçaların tamirini Türkiye’de yapmak ve çevre ülkelerin de bu yöndeki ihtiyaçlarını karşılamak olacaktır. Ayrıca yeni ofisimizde toplantı ve eğitim için ayrı bir bölüm oluşturduk. Burada kendi personelimize vereceğimiz yeni makinelerin eğitimleri ve genel eğitim tekrarlarının dışında; periyodik olarak Essilor makinelerinin makine kullanım eğitimlerini vereceğiz. Yapacağımız planlamaya ve müşterilerimizden gelecek istekler doğrultusunda 1 veya 2 günlük makine kullanım kursları açacağız. Bu kurslar; makine kullanmayı bilen ama aklında bazı soru işaretleri olan veya bilgilerini tazelemek isteyen veya müşterilerimizin atölyelerinde yeni işe başlayan kullanıcılar için olacaktır. Kursiyer sayısını düşük tutarak kursun verimli olmasını, kurs bitiminde yapacağımız genel değerlendirme sonrası vereceğimiz makine kullanım sertifikası ile de kursiyerlerin dikkatini makineye yoğunlaşmasını hedefliyoruz. Kurslar sonunda vereceğimiz sertifikalar ile makine kullanıcıları iş ararken bilgi ve becerilerini, vereceğimiz sertifika ile kanıtlayabileceklerdir.
 
 
Üniversitelerin optisyenlik bölümlerinde seminer verme uygulamasına 2015 yılında Kapadokya Üniversite’sinin daveti ile başladık. Seminerde Essilor makineleri ve firmamız hakkında bilgiler ile sektördeki deneyimlerimizi genç arkadaşlarımızla paylaştık. Bu ay içinde de Medipol üniversitesinin daveti üzerine bir seminerimiz olacak, seminerden sonra da üniversitesinin programına göre 2/3 gün boyunca laboratuvarlarına Essilor Neksia modelimizin kullanımını öğrencilerin deneyimlerine sunacağız. Diğer üniversitelerimizden de böyle bir talep geldiğinde; program dâhilinde tüm üniversitelerimizi ziyaret etmek istiyoruz.  
 
• Müşterilerinize farklı illerden teknik destek sağladığınızı biliyoruz. Bu size yeterli oluyor mu? Başka illerde de teknik destek noktaları açacak mısınız?
Essilor makine kullanıcılarına; Ankara, İstanbul, Antalya ve Mersin’deki dört noktadan teknik destek sağlıyoruz. Bu illerde ikamet eden teknisyenlerimiz çevre illere de teknik destek sağlamaktadır. İstanbul dışındaki servis noktalarımız, özel servis noktaları olup Esel Optik desteği ile makinelerimize servis vermekte, garanti süresi bitiminden sonra da kendi firmaları adına özel olarak servis vermeye devam etmektedirler. Essilor makine kullanıcıları istediği takdirde diğer servis noktalarından veya direkt olarak merkez ofisimizden de servis alma imkânları her zaman için vardır.
 
• 2. El makine satışınızda bulunmakta. Bu makinalarla ilgili de teknik servis desteği sağlıyor musunuz?
İkinci el makine pazarında çoğunlukla Essilor marka makineler tercih edilmektedir. Bunun en önemli nedeni makinenin sağlam, kullanımının da kolay olmasıdır. İkinci el makine satışı yapan firmalar da bu gerçeği bildiği için Avrupa’dan özellikle Essilor marka makineleri ithal etmektedirler. Bizim resmi satışlarımız kadar, ikinci el olarak ithal edilmiş ve atölyelere kurulmuş Essilor marka makine mevcuttur. Toplam Essilor makine parkının 2000 adetlere ulaştığını söylersem abartmamış olurum. Bu makinelerin bizden alınmış olması veya ikinci el olarak başka firmalar tarafından ithal edilmiş olmasına bakmaksızın tüm makinelere servis ve yedek parça desteği sağlıyoruz. Servisini bizim yapmadığımız makineler için de yedek parça satışı yapıyoruz, ama parça elektronik kart veya güç kaynağı ise (yanlış montaj ve kablo bağlantısı ile parça zarar görebilecek ise) kendi teknisyenlerimiz ile arızayı gidermeyi öneriyoruz, aksi takdirde bizim teknisyenlerimiz dışında kişilerce tamir edilecek makinelerde elektronik parçalar için garanti veremiyoruz.
 
 
Ayrıca ikinci el makine kurulumlarında karşılaştığım bir olayı da gözlükçülerimiz ile paylaşmak istiyorum. Biliyorsunuz, makine satışı yapan firma; makinenin montajını yaparak makine kullanım eğitimini de vermektedir (aksi bir sözleşme yok ise). İkinci el makine satıcısının montajını yaptığı bir Kappa CTD makinenin montajını bittikten sonra kullanım eğitimini vermeye başlamış. (Kappa CTD makinenin özellikleri içinde okuyucuda fokometre, otomatik merkezleme ve otomatik vantuzlama özellikleri, kesicisinde de nilor kanalı açma, çapak alma ve delik delme özellikleri vardır.)
 
  
 
Satıcı firma teknisyeni, kesici makinede cam kesimi esnasında çapak alma işleminin makineye yaptırılmaması konusunda tavsiyede bulunmuş. Nedenini de üretimden kaynaklanan bir hata olduğunu ve bunu Essilor firmasının da çözemediğini belirtmiş, (aynı firmanın diğer mağazasında Esel Optik firmasından alınmış Kappa CTD makine seti olduğunu hesaba katmamış) firma sahibi de diğer mağazalarında aynı makinenin olduğunu ve buna benzer bir problemin olmadığını belirterek makineyi iade etmişler. İkinci el makine alıcılarına tavsiyem; makinenin tüm fonksiyonlarını kontrol ederek makine almalarıdır ve Essilor marka makinelerin hiçbirinde üretimden kaynaklanan bir hata yoktur. Eksiklik, bilgi eksikliği veya parça değiştirme gereksinimidir. Bu tip eksiklikleri olan ikinci el makine satıcıları çözüm yolunu üretim hatası diyerek geçiştirmeye ve günü kurtarmaya çalışmaktadırlar (tabii ki tüm ikinci el makine satıcılarını bu kategoriye koymak haksızlık olur. İşini düzgün yapan ikinci el satıcılarını tenzih ederim)
 
 • Dergimiz hakkında ki düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?
Her sektörde sıkıntıların olduğu bir dönemden geçiyoruz. Bu zor dönemlerden sonra güçlü olanlar ayakta kalacak diğerleri de maalesef yok olacaklardır. Derginizin uzun bir süredir yayında olmasını zor dönemi atlattığınız şeklinde değerlendiriyorum ve yayınlarınızda zengin içerikli ve sektöre faydalı şekilde devamını diliyorum. 
 

<< Bütün Haberler